Jak pandemia Covid-19 zmieniła #cyberprzestępczość?

Czytając artykuły dwóch magazynów – Forbes oraz msn, dowiadujemy się, jak silny wpływ na rozwój cyberataków ma czas pandemii. Dane, zgromadzone przez Forbes, określają, iż “w ubiegłym roku straty spowodowane przez ataki hakerskie sięgnęły ok. biliona dolarów (…) 945 mld dol. pochłonęły straty związane z atakami cyberprzestępców (…)”. Wpływ na tak częste cyberataki, miały warunki, nałożone przez nas przez pandemię, m.in. praca zdalna.

Spowodowane pandemią nagłe przejście na telepracę zaskoczyło wiele przedsiębiorstw, a brak odpowiedniego przygotowania naraził ich sieci na zagrożenia. Działania manipulacyjne cyberprzestępców, obecne w licznych atakach phishingowych i spearphishingowych, zaczęły bowiem koncentrować się wokół obaw użytkowników komputerów związanych z COVID-19.
 – Maciej Pawlak, Msn

Jak dowiadujemy się z wyżej wymienionych artykułów, #cyberprzęstepcy z łatwością potrafią dostosować się do aktualnej sytuacji oraz wykorzystywać bieżące tematy do ataków. Przykładowo, według ekspertów z msn: “powrót do pracy stacjonarnej przekłada się na większą liczbę wiadomości phishingowych od przestępców podszywających się pod korporacyjnych specjalistów IT. ”

 Jak na to reagują firmy?
Z artykułu Forbes dowiadujemy się, iż “4 na 5 spośród odnotowanych incydentów uznano za istotne. 56 proc. ankietowanych firm obawia się sporego ataku w bieżącym roku, a 41 proc. zmieniło i ulepszyło w czasie pandemii swoją politykę bezpieczeństwa.”

Link do artykułu Forbes:
Bezpieczeństwo środków finansowych i transakcji. Jak firmy dbają o klientów – Technologie – Forbes.pl

Link do artykułu MSN:
E-przestępcy dostosowują się do sytuacji. Wykorzystują Covid do oszustw (msn.com)